Publikacje
„Jak pomóc dziecku zrozumieć siebie, jak pomóc rozwijać relacje rówieśnicze? – czyli o książce, która skradła moje serce”
„ Hihopter” Małgorzaty Musierowicz to książka, którą warto przeczytać swojemu dziecku. Niepozorna z wyglądu, składająca się z dziewięciu krótkich odrębnych opowiadań, które można czytać w dowolnej kolejności. Każde opowiadanie rozpoczyna się od ilustracji nawiązującej do tytułu rozdziału. Bohaterami opowiadań są dzieci, uczęszczające do szkolnej zerówki. Przeżywające różne emocje, doświadczające różnych społecznych relacji ze swoimi rówieśnikami, rodzicami.
Co takiego wyróżnia tą książkę? Dlaczego dzieci tak chętnie jej słuchają? Bo jest wyjątkowa! Napisana prostym, zrozumiałym dla dziecka językiem, bo bohaterzy mówią o tym co czują, nazywają uczucia, opisują emocje. Autorka porusza w niej problemy, z którymi borykają się dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, dzięki czemu staje się ona bliska dla czytelnika.
Jest to książka dzięki której, możemy zacząć rozmowę i wyjść z inicjatywą omówienia z dziećmi ważnych i zarazem trudnych tematów. Ten zbiór opowiadań porusza problem przezywania się, wyśmiewania się z kogoś, dokuczania sobie, porusza temat przemocy w grupie rówieśniczej. Wiele jest tu o przyjaźni jej potrzebie i strukturze, o miłości rodziców i rodzeństwa. Znajdziemy rozdział o nieposłusznym chłopcu, który przechodzi metamorfozę i staje się przykładnym dzieckiem. O chłopcu, który dokuczając i bijąc słabszych, staje się wrażliwy. O tym jak bohaterzy sami dochodzą do wniosków, że nie czują się dobrze kiedy ranią innych. Musierewiczowa porusza także temat zadufania w sobie i poczucia bycia lepszym od kogoś, wyśmiewania z wad wymowy. Pokazuje dzieciom, że ocenianie „ po okładce” może zaskoczyć. Uwrażliwia czytelnika, i zmusza go do przemyśleń, pokazuje różne sposoby zachowań bohaterów i pozostawia jego działanie do oceny.
Czytają swoim wychowankom opowiadanie „ Bijacz” opuszczam jedno z pierwszych zdań, w którym autorka pisze „(…) bo jej tata pije (…)”. Uważam, że zdanie to jest nie istotne dla opowiadania i może wywołać wśród dzieci niepotrzebne wypowiedzi, na temat życia rodzinnego. Problemy alkoholowe są tematem bardzo delikatnym, jako nauczyciel staram się nie prowokować sytuacji na forum grupy. Dlatego zalecam najpierw zapoznać się z tekstem opowiadania, zanim zaczniemy czytać go małemu czytelnikowi. Tekst zawsze należy dostosować do wieku i dojrzałości słuchaczy.
„ Hihopter” to książka zarówno dla rodziców jak i pedagogów, do indywidualnej pracy i pracy z całą grupą. Wielkim plusem tej pozycji, jest możliwość wykorzystania opowiadań w formie zabaw dramowych i interaktywnego teatru lalek – wystarczy trochę wyobraźni. Mogę śmiało stwierdzić, że ta książka to wielka pomoc dydaktyczna w rozwijaniu inteligencji emocjonalnej u dzieci. Jej wielką zaletą jest niewielki koszt, dlatego może znaleźć się w biblioteczce każdego rodzica. POLECAM!
Dorota Remiszewska nauczycielka grupy „ Jabłuszka ”
Bezpieczeństwo dzieci w sieci- prezentacja opracowana przez M.Wosik.pptx
Współpraca rodziców oraz kadry pedagogicznej.
Definicje wczesnego wspomagania rozwoju.
Scenariusz zajęć ekologicznych
Bajka pod tytułem ,,Kaczorek Niesforek''
Bajka pod tytułem ,,Smutna świnka"